İHTİYACA ODAKLANAN ARGE

Bitki ıslah çalışması öncü tohum şirketlerinin temel özelliğidir. Tüketicilere sağlıklı ve lezzetli, yetiştiriciler ve tüccarlar için ise kazandıran sebze çeşitleri sunabilme hedefi ile çalışan şirketimiz son derece gelişmiş ıslah programlarına sahip bulunuyor.

Genta Islah Çalışmaları Etkin ve Verimli!

Tamamı şirketimize ait olan Genta Araştırma İstasyonu Antalya Gaziler Köyü’nde yer alıyor. Genta Araştırma İstasyonu 2014 yılı itibarı ile 75 dekar kullanılabilir alan üzerinde kurulu 30 dekar plastik ve 5 dekar cam sera ile gene 1,5 dekar biyoteknoloji yöntemleri uygulayabilmek için kullanılan 10 bölmeli, ekstra korumalı ve ısı kontrollü bir cam seradan oluşuyor. Bunların yanı sıra istasyonumuzda merkezi yönetim binası, laboratuvarlar, tohum yıkama/kurutma binası, depolar ve işçi/bekçi evleri de bulunuyor.

Genta Araştırma İstasyonu özelleşmiş yetiştirici koşullarına uygun, her koşulda verimli ve pazarın istediği şartları sağlayan tohum çeşitlerini oluşturabilmek için TÜBİTAK, diğer Üniversite ve ARGE kuruluşları ile işbirlikleri yapıyor.

Sadece Bugün İçin Değil Gelecek İçin Islah Yapıyoruz!

Genta olarak ıslah çalışmalarını tamamen klasik yöntemlerle sürdürüyoruz. Ancak ıslah programlarının biyoteknoloji yöntemleri kullanmadan başarılı olamayacağının da bilincindeyiz. Şirketimiz bilgi ve becerilerini modern ve yüksek teknolojileri kullanarak destekliyor; sadece bugün için değil gelecek için de ıslah yapıyor.

Bitki ıslahında kullanılan başlıca biyoteknoloji yöntemleri;

  • Bitkinin özelliklerini genomu sayesinde belirlemeye yarayan “Moleküler tanı”,
  • Yapay ortamda bitki üretmeyi veya çoğaltmayı sağlayan “Doku Kültürü”,
  • Hastalıklara direnç özelliklerini belirlemeye aracı olan “Patoloji”, ve
  • Gen aktarımı “Transgenesis”

GENTA olarak hiçbir ürünümüz GDO içermiyor. Araştırmalarımızda da bu yöntemle ilgili hiçbir çalışma yapılmıyor. Islah programlarımızda Transgenesis haricinde biyoteknolojinin tüm diğer yöntemlerinden faydalanıyoruz. Kullandığımız tüm hatlar moleküler markör analiz sonuçlarını göz önüne alarak seçiliyor ve patoloji testleri ile belli başlı hastalıklara dayanımları ölçülüyor. Doku kültürü sayesinde ise klasik yöntemler ile yaklaşık 6 sene sürmesi gereken çalışmaları 2 seneye indirebiliyoruz. Bundandır ki Genta marka tohumlar titiz, dikkatli ve uzman bir çalışmanın ürünüdür.