Hıyarda Görülen Fizyolojik Problemler

Hıyar lezzetli olduğu kadar sahip olduğu besin değerleriyle de oldukça kıymetli bir sebze. Ancak yetersiz gübreleme, demir veya kalsiyum eksikliği gibi etkenler nedeniyle bazı fizyolojik problemler yaşayabiliyor. Tüm bu problemlerin çözümü ise GENTA’nın zengin içerikli ürünlerini işaret ediyor.

Hıyar bitkisi kabakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Anayurdu Kuzey Hindistan olduğu düşünülmekle beraber ilk üretimin M.Ö. 3000 yılına dayandığını görüyoruz. Morfolojik özelliklerine baktığımızda; ince yapılı, boğumlu gövdeye sahip, genellikle beş köşeli yapraklara ve yaprakların koltuğundan çıkan tek eşeyli çiçeklere sahiptir.

Hıyarda Görülen Fizyolojik Problemler:

KLOROZ

Nedenleri:

  • Hıyar yetiştiriciliğinde demir elementinin yetersiz uygulama yapılmasından kaynaklanır.
  • Yanlış sulama ve gübreleme sonucu demir elementi bitki için alınamaz forma geçer ve kloroza neden olur.
  • Yüksek pH ve toprakta biriken kalsiyum fosfat, demirin bitkiye alınmasını engeller.

Çözüm: Damla sulama ile GENTAFER 500 g/da kullanılır. GENTAFER ürünümüzün yüzde 5,3 demir içeriğine sahip olması ve Orto-Orto EDDHA şelatlı yapısı ile verim ve kaliteye direkt etki yapar. Ayrıca potasyum ve mangan uygulaması demir elementi alınımını kolaylaştırır.


TAKOZ MEYVE OLUŞUMU

Nedenleri:

  • Bitkide, azot-potasyum-bor dengesinin kurulamamasından kaynaklanır.
  • Soğuk dönemlerde çekirdek evini oluşturmadan meyve oluşması neden olur.
  • Bitkide oksin hormonu salgısının durması sonucu görülür.

Çözüm: Damla sulama ile ELFER ZnP; 2,5 lt/da ve 18-6-24 gübresi 3 kg/da kullanılmalıdır. Yapraktan uygulama ile REAL; 150-200 g/100 lt kullanılmalıdır. Soğuk stresinde kökten uygulayacağımız çinko-fosfit ile taşınamayan asimilat ürünlerinin çiçeğe taşınması sağlanır. Ayrıca ELFER ZnP ürünümüzün özel şelatlı formülasyonu sayesinde çinko elementi hemen bitki bünyesinde aktive olur ve oksin hormonun salgılanmasını hızlandırır. REAL isimli ürünümüzle de, potasyum-kalsiyum–bor sinerji etkisi yaratarak bitkinin soğuk dönemde çalışması sağlanır.

Genta hakkındaki yayın ve haberleri, ayrıca şirketimiz tarafından gerçekleştirilen güncel etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz. Genta’nın üreticiler ve iş ortakları için yayınladığı periyodik kurumsal yayını Paydaş’ı da bilgisayar veya tabletinize aşağıdan indirebilir ve okuyabilirsiniz.

PAYDAŞ PDF ARŞİVİ