Hıyarda Görülen Fizyolojik Problemler

Hıyar lezzetli olduğu kadar sahip olduğu besin değerleriyle de oldukça kıymetli bir sebze. Ancak yetersiz gübreleme, demir veya kalsiyum eksikliği gibi etkenler nedeniyle bazı fizyolojik problemler yaşayabiliyor. Tüm bu problemlerin çözümü ise GENTA’nın zengin içerikli ürünlerini işaret ediyor.

KIVRILMA

Nedenleri:

  • Hıyar yetiştiriciliğinde yapılan dengesiz gübrelemeden kaynaklanabilir.
  • Azot fazlalığı ve potasyum eksikliği neden olur.
  • Yüksek Ec ve pH, bitki kök bölgesindeki elementlerin alınımını olumsuz etkilemesinden dolayı yetersiz beslenmeye ve kıvrılmaya neden olur.

Çözüm: Damla sulama ile ELFER K; 2 lt/da ve 18-6-24 gübresi; 3 kg/da kullanılmalıdır. ELFER K isimli ürünümüz özel içeriği ile bitki bünyesinde 3 gün içinde etkisini göstererek stres koşullarını en aza indirir.
ELFER K kök bölgesinde besin maddesi alımını arttırır ve ışıklanma noksanlığına bağlı renk açılmalarını azaltır.


ÇİÇEK BURNU ÇÜRÜKLÜĞÜ

Nedenleri:

  • Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır.
  • Antraknoz (Collectrichium) nedeniyle de görülür.
  • Yüksek ve düşük sıcaklık gibi iklimsel şartlar etkilemektedir.

Çözüm: Damla sulama ile ELFER SUNRISE; 2 lt/da ve yapraktan uygulama ile REAL PLUS; 200 g/100 lt kullanılmalıdır. Kalsiyum, sebze için önemli ve en hareketsiz (immobil) elementtir. ELFER SUNRISE ürünümüzün özel yapısı ve şelatı, bitkilerin besin elementi alınımını kolaylaştırır. Kalsiyumun yapraktan uygulamasında ise REAL ürünümüzün özel içeriği birçok fizyolojik problemin önüne geçer. Ayrıca absisik asit salgısı, bitkilerde stres koşullarını oluşturur ve stomaların kapanmasına neden olur. ELFER SUNRISE ve REAL ürünlerimizin kullanılımı ile bu problemi engelleyebiliriz.


ŞEMSİYE YAPRAK OLUŞUMU

Nedenleri: Kalsiyum eksikliğinden dolayı meydana gelir.
Çözüm: Damla sulama ile ELFER SUNRISE; 2,5 lt/da kullanılmalıdır. Şemsiye yaprak oluşumunu engellemek amacıyla bitkiler için alınabilir formda olan kalsiyumu, hızlı bir şekilde fosforla birlikte bitki bünyesine taşımak ve aktive etmek gerekir. ELFER SUNRISE ürünümüzün içeriğindeki kalsiyum ile bu problem engellenmiş olur.

Genta hakkındaki yayın ve haberleri, ayrıca şirketimiz tarafından gerçekleştirilen güncel etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz. Genta’nın üreticiler ve iş ortakları için yayınladığı periyodik kurumsal yayını Paydaş’ı da bilgisayar veya tabletinize aşağıdan indirebilir ve okuyabilirsiniz.

PAYDAŞ PDF ARŞİVİ