×

HAKKIMIZDA

Anasayfa Hakkımızda

Genta olarak kurulduğumuz 1989 yılından bu yana yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket olarak işimizin merkezinde sadece tarım var. Yetiştiricilerin ihtiyaçlarına bütünleşmiş (entegre) çözümler oluşturuyor; üç ana alan olan tohumculuk, bitki besleme ve zevk bahçeciliği iş kollarında teknolojik, verimli, kazanç sağlayan ve sürdürülebilir ürünleri, alanında uzman geniş bir teknik destek ekibi ile piyasaya sunuyoruz.

Yetiştiriciler İçin Bütünleşmiş (Entegre) Çözümler.

Genta ürünlerini pazara sunmak için bir tek kuralımız var: her koşulda yetiştiricilerin ihtiyaçlarını gözetmek. Tarımsal üretimin ön koşulu olan tohumlarımızı nitelikli, kazanç sağlayan, verimli ve sürdürülebilir bir yetiştiricilik için satışa sunuyoruz. Tarla bitkileri tohumlarımızı ve sebze tohumlarımızı tamamen yerel koşullar gözeterek ve yetiştiricilerin isteklerini ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak geliştiriyoruz. Bunun içindir ki, Genta markalı tohumlar yüksek adaptasyon yeteneğine sahip, verimli, sağlıklı ve kazançlı.

Fayda yaratan, verimliliği artıran ve pazar değerini yükselten bir tarımsal üretim için gereken bitki besleme ürünlerini piyasaya sunuyoruz. Yetiştirici koşullarını önemsiyoruz. Tarla bitkisi, sebze, meyve ve bağ ürünleri için özel hazırlanmış reçeteler oluşturuyoruz. Genta ve Greenway markası ile satışa sunduğumuz yenilikçi ve etkili bitki besleme ürünlerimizle değer yaratıyor, sağlıklı ve kazançlı ürünlerin anahtarını veriyoruz.

Tarımsal üretimin sadece profesyonellerin işi olmadığını biliyoruz. Kendi bahçesini oluşturmak, kent koşullarında tarımsal üretimi deneyimlemek isteyen amatör yetiştiriciler için de Genta ve Greenway markalı zevk bahçeciliği ürünlerini hazırlamış bulunuyoruz. Zevk Bahçeciliği ürünlerimize büyük yapı marketlerde ve seçkin gıda market ve mağazaların bahçe bölümlerinde erişebilirsiniz.

 1. 1985

  Genta kurucu ortakları, ülkemizde tohum dışalım ve dağıtımının Tarım Bakanlığı denetiminde serbest bırakılmasını takiben tohumculuk faaliyeti ile tarım sektörüne giriş yaptı.

 2. 1986

  Kurucu ortakların kurduğu “Anadolu Tohum” sebze tohumculuğu firmasına bu alanda dünyanın en eski firması olan Fransız “Vilmorin” firması ortak oldu. Bu ortaklık ülkemiz tohumculuk sektöründe çok uluslu bir şirketin azınlık hissesi ile bir Türk şirketine iştirak etmesinin ilk örneği oldu.

 3. 1986

  Anadolu Tohum’un kuruluş hedefleri gelişmiş ülkelerde çokça örnekleri bulunan sebze tohumculuğu konusunda araştırma, üretim, dışalım ve dışsatım yapan, marka yaratan ve tohumluk dağıtan bir kuruluş oluşturulması idi.

  Bu bağlamda:
  a. Öncelikle ülkemizin sebze yetiştiriciliği yapılan tüm bölgelerinde dağıtım alt yapısı ve satış ağı kuruldu,
  b. Sonrasında 1987’de sırf sebze tohumu üretimi yapacak yeni bir şirket kuruldu,
  c. Ve 1988’de İçel’de ilk sebze tohumu ıslah ve araştırma faaliyetleri başlatıldı.

 4. 1989

  %100 Türk sermayeli GENTA firması tohumculuk faaliyetlerine destek olabilmek ve üreticilerimizin muhtelif gereksinimlerine cevap verebilecek ürünlerin üretimini, ticaretini, dışalımını ve dışsatımını yapabilmek için faaliyete geçirildi. Genta öncelikle ülkemizde bir ilk olan toprak altına döşenebilen damla sulama boruları ve donanımları ithalat ve dağıtımı ile faaliyetine başladı.

 5. 1990

  Genta pazarda tam bir kargaşa içerisinde bulunan Bitki Gelişim Düzenleyicileri (BGD) kullanımına çözüm olarak ülkemizde gene ilklerden olan, içeriği belirli, 1949’dan günümüze zararsızlığı kanıtlanmış, BGD serisini ruhsatlayarak, önce ithalat yoluyla, sonrasında ise 1991 yılında yerli üretimini gerçekleştirerek piyasaya verdi. Devamında ürün geliştirme bölümünün katkıları ile bir dizi yeni BGD ürününü hem iç, hem dış pazarlarda piyasaya sürdü. Genta günümüzde tarımsal kullanım amaçlı BGD ler konusunda ülkemizin lider üreticilerinden birisi oldu.

 6. 1992

  Genta İspanyol firmaları ile işbirliğine girişerek Bitki Besleme konusunda çalışmaya başladı. Bu aşamada ilk olarak BIOSOIL markası ile piyasaya sürdüğü Hümik asitlerin özellikle örtü altı tarımında yaygın kullanımını sağladı, devamında doğal şelat maddesi olan Fülvik asitleri içeren bir dizi özgün ürünler geliştirdi.

 7. 1994

  1994 ekonomik krizi sonrasında her 2 firmada Türk ortak sayısı azalarak, ortaklık yapıları değişti. GENTA stratejik faaliyet alanlarını yeniden belirleyerek BGD, Bitki Besinleri ve Tohumculuk konularında yoğunlaşmaya karar verdi.

 8. 1996

  Ülkemizde yapılanmaya başlayan büyük gıda ve yapı marketleri ile beraber amatör veya zevk bahçeciliğini hedef alan her türlü zirai girdilerin dağıtımına başlandı. Günümüzde, Genta ve Greenway markaları altında yer alan geniş bir ürün yelpazesi ile bu pazarda önemli bir yer edinildi.

 9. 2001

  Şirket genel müdürlüğü ile üretim, paketleme ve depolama birimleri İstanbul Pendik’te bir araya getirildi; ürün yelpazesi genişledi, üretim kapasitesi arttırıldı.

 10. 2001

  Hem çayır mer’a bitkileri (ağırlıklı olarak çim çeşitleri), hem de mısır tohumluğu ile tarla bitkileri alanında faaliyete başlandı.

 11. 2005

  Antalya’da sebze ıslahı konusunda ARGE yatırımlarına başlandı ve ilk istasyon kuruldu.

 12. 2007

  Türk ortak Anadolu Tohum şirketindeki hisselerini Fransızlara sattı. Genta, tohumculuk ve bitki besleme konularında yatırımlarını arttırdı.

 13. 2007

  Bitki Besleme grubunda organik ürünlere ağırlık verilmeye başlandı.

 14. 2007

  Antalya’da Genta Sebze Tohumu ıslah istasyonu faaliyete geçti.

 15. 2008

  Mısır ve ayçiçeği ıslah çalışmalarına başlandı.

 16. 2011

  Genta, Tarım Bakanlığı tarafından sebze tohumculuğu araştırıcı kuruluşu olarak kabul edildi.

 17. 2012

  Genta stratejik hedefleri arasına aldığı komşu ülkelere tohum ve bitki besini ihracına başladı.

 18. 2013

  Şirket ortak ve yöneticilerinin ikinci kuşak çocukları şirkette görev almaya başladı.

 19. 2014

  Akdeniz Tohum firması ile ortak olarak kurulan “AVRASYA Tohum Islah” şirketi tarla bitkilerinden Mısır ve Ayçiçeğinde ıslah çalışmaları yapmak üzere Bursa Karacabey’de faaliyete geçti.

 20. 2015

  VLM Anadolu tarafından yapılan Ege ve Batı Akdeniz satışları yeni oluşturulan GENTA satış takımı tarafından yapılmaya başlandı.

 21. 2016

  Bitki Besin üretim faaliyetlerimiz İzmir – Kemalpaşa Organize Sanayi bölgesinde ki yeni fabrikamıza taşındı. Organik ve Mineral Bitki Besinleri ürün yelpazemize Organo-Mineraller de eklendi.

 22. 2017

  Genel Müdürlüğümüz çalışanları, Çim İş birimi ve yurt dışı satın alma haricinde İzmir Kemalpaşa’ya taşındı.